Pátek, Březen 29, 2024
   
TEXT_SIZE

Snowboard vázání

Následující text popisuje základní rozdělení typů vázání na snowboard jako je měkké vázání, tvrdé vázání na snowboard. Dále rozdělení měkkých vázání na snowboard na klasická vázání s ráčnami nebo rychloupínací vázání typu Flow nebo Fastec. Pokud vázání na snowboard již máte, zde naleznete návod jak namontovat měkké vázání na snowboard. Dále zde najdete různé rady, např. jak zjistit, kterou nohou vpřed jezdit.
Pokud chcete zakoupit nové vázání, doporučujeme kvalitní snowboard shop.

 

Měkké snowboard vázání

Měkké vázání na snowboard je definitivně nejoblíbenější vázání na snowboard. K vázání je potřeba měkká bota na snowboard, která je upevněna ke snowboardu pomocí dvou popruhů strapů, které jsou utaženy ráčnami. Jeden popruh poutá botu v přední části nohy nad prsty. Druhý popruh vede přes kotník oblasti. Ačkoli zcela nejpopulárnější jsou dvou strapová vázání na snowboard, jsou vyráběny i tří strapová nebo vázání na snowboard s jedním velkým strapem, jako např. vázání na snowboard Flow, které má však jiné výhody než jen dokonalejší obepnutí boty. Vázání na snowboard typu flow má výhodu rychlého nastupování pomocí odklopení patky vázání. Podobně funguje také vázání typu fastec. Tato vázání na snowboard prožívají v dnešní době obrovský boom. Kdo si jednou koupí vázání na snowboard typu fastec nebo flow, už nechce jiné. Při koupi vázání na snowboard je třeba se přesvědčit, zda do něj správně pasují boty na snowboard a také zda rozsah vámi zvoleného vázání vyhovuje dané velikosti bot. Z daných důvodů je vhodné zvolit stejnou značku bot i vázání na snowboard, čímž se zvýší pravděpodobnost, že pro vás bude jízda na prkně příjemnější a bezpečnější. Drtivá většina měkkých bot na snowboard je s libovolným měkkým vázáním kompatibilní. Je třeba řešit především velikost boty a vázání na snowboard. Dalším důležitým krokem je správně seřídit vázání, tedy mít správnou nohu vepředu, nastvit dobře úhly, rozteč i polohu.

Pokud kupujete starší vázání na snowboard, tak si nejdříve zkuste do vázání vsunout boty na snowboard. Tím zjistíte, jak boty do vázání padnou. Samotným zapnutím a rozepnutím lze také poznat samotnou funkčnost přezek. Zaměřte se hlavně na strapy, na kterých se mohou časem a opotřebením objevit drobné trhlinky, jež mohou vést až k úplnému prasknutí a zničení. Tyto thlinky se však mohou vyskytnout i na jiných místech vázání na snowboard. Zásadní je také to, že snowboard a jeho systém insertů musí odpovídat systému vázání. 95% vázání na trhu je však měkké, tedy mělo by být kompatibilní. Kvalitní vázání najdete např. na zde.

 

Vázání na snowboard Flow

Originální systém vázání, který spojuje pohodlí step in vázání, tedy rychlost upevnění, se stejnou úrovní upevnění a kontroly jako nabízí strap technologie vázání na snowboard. Do vázání flow se vstupuje odklopením paty vázání a následném přiklopení a zajištění. Tento systém upevňování boty ke snowboardu je velice rychlý. Těsnost upevnění je regulováno utažením popruhu, který pokrývá celou botu. Toto nastavení se provádí jen jednou. Flow vázání je kompatibilní s klasickými měkkými botami na snowboard. Nepotřebuje tedy speciální boty. Systém vázání na snowboard se zadním vstupem je velice pohodlný a osvědčený. Podobně funguje také vázání typu fastec. Tato vázání na snowboard prožívají v dnešní době obrovský boom. Kdo si jednou koupí vázání na snowboard typu fastec nebo flow, už nechce jiné. S podobným systémem vstoupily na trh později i jiné firmy, ale Flow a Fastec, resp. slovenská značka SP zůstává stále v čele. Měkké flow vázání na snowboard vyvinula firma Flow, která se specializuje na vybavení a oblečení na snowboard. Toto vázání na snowboard je podobné měkkému freestyle typu vázání na snowboard. Odlišnost spočívá v odklopné patě vázání na snowboard, díky níž se bota na snowboard vkládá do vázání na snowboard zezadu. Tento typ vázání na snowboard je zepředu vybaven širokým polstrovaným pásem, který obepíná botu na snowboard. Nasazení snowboardových bot do flow vázání na snowboard je mnohem rychlejší než u klasického typu vázání na snowboard. To mu ale v žádném případě neubírá na kvalitě. Naopak, ještě ušetříte čas při zdlouhavém nastavení klasického vázání na snowboard hned po jeho koupi.
Výhody měkkého flow vázání na snowboard jsou následující.
Rychlé nazouvání boty na snowboard, pohodlné nazouvání boty na snowboard, nemusíte si při nazouvání sedat.

 

Step in vázání na snowboard

Tato vázání zažila svůj boom v polovině devadesátých let a v dnešní době jsou už velice málo využívány. Někteří významní snowboard výrobci na trh se step in vázáním na snowboard ani nevstoupili kváli mnoha nevýhodám, jako je např. ucpání upínacího systému sněhem a tím pádem nemožnost upnutí na snowboard. Tvrdé step-in vázání na snowboard je velmi podobné deskovému typu vázání na snowboard. Kovová spona (obroučka) však neobepíná botu na snowboard, ale bota na snowboard se zaklapne do otvorů k tomu určených. Ovšem toto všechno platí pouze při ideálních podmínkách. Pokud se do systému dostane sníh, který v něm později zamrzne, je obsluha těžší a někdy nemůžete botu na snowboard do vázání na snowboard zacvaknout. Nejvhodnější boty na snowboard k tomuto typu vázání na snowboard jsou speciální tvrdé boty na snowboard. Speciální měkké boty na snowboard, které používají někteří jezdci, nedoporučujeme, jelikož vás omezují při chůzi, jsou těžké a často se rozbíjejí.

 

Tvrdé vázání na snowboard

Tvrdé vázání na snowboard se vyznačuje tím, že bota na snowboard je v tvrdém vázání na snowboard upevněna v kovové sponě (obroučce) a v místech špičky uchycena přezkou. Deskové vázání na snowboard se kombinuje pouze s tvrdými botami na snowboard. Spojení je velmi pevné. Proto je přenášení váhy na snowboardu velmi dynamické. Spojení tvrdého vázání na snowboard s alpine snowboardem je vhodné k alpským disciplínám a k slalomu na tvrdém sněhu. Tvrdé vázání na snowboard je téměř totožné s lyžařským vázáním. Hlavním rozdílem je to, že při pádu se boty nemají automaticky uvolnit, protože u snowboardu nehrozí zkroucení kolene. Tvrdá vázání na snowboard se používají pouze u slalomových rychlých snowboardů. Pokud kupujete starší tvrdé vázání na snowboard, pak vězte, že oproti měkkému vázání na snowboard se to tvrdé z hlediska své funkčnosti opotřebovává méně. Avšak nevýhodou je možné nepostačující pevné spojení vázání a boty, díky nemuž se bota ve vázání pohybuje do stran. Další nevýhodou je, že na základě únavy materiálu, může prasknout kovová obruč nebo drát, který uchycuje přezku. Zásadní je také to, snowboard a jeho systém insertů musí odpovídat systému vázání.

 

Montáž vázání na snowboard

Prvním krokem před montáží vázání na snowboard je zjištění, kterou nohou budete jezdit dopředu. Vázání na snowboard můžete nastavit dvěma směry. Záleží na tom, kterou nohou budete na snowboardu jezdit dopředu. Pokud se na snowboard budete stavit levou nohou dopředu, pak máte tzv. postoj "regular". V opačném případě, pokud se budete na snowboard stavit pravou nohou dopředu, pak máte tzv. postoj "Goofy". Pokud nemáte jasno v tom, kterou nohou dopředu se vám na snowboardu jezdí lépe, pak existuje několik metod, jak to zjistit. Rozhodně to, kterou nohou se budete stavit na snowboard přirozeněji, nesouvisí s tím, jestli jste levák nebo pravák. Pokud se budete na snowboard stavit opačnou nohou, budete se učit velice těžko, proto je nutné volbu nohy nebrat na lehkou váhu. Metod zjišťování správné přední nohy na snowboard je několik. Pokud jezdíte na skateboardu nebo koloběžce, tak není co řešit. Přední noha bude stejná, i pokud budete řídit snowboard. Pokud na skatu nejezdíta, pak je nejúčinnější metodou sklouznutí ledu. Rozeběhněte se a sklouzněte se po podlaze nebo ledu a sledujte, která noha je vepředu. Stejná noha bude vepředu i v případě, že řídíte snowboard. Jednodušší metodou, která však není stoprocentní je zjištění při nečekaném strčení zezadu do stojícího člověka. Následovný nečekaný, tím pádem zcela intuitivní, krok v případě ztráty rovnováhy směrem dopředu určí, kterou nohou byste měl jezdit dopředu na snowboardu. V případě, že vás někdo nečekaně strčí zezadu tak, abyste museli udělat krok dopředu, noha, která jde dopředu jako první, je přední nohou, pokud řídíte snowboard.

Nejjednodušší variantou, jak namontovat vázání na snowboard je nalézt nejbližší snowboard shop a nechat si vázání namontovat. Jelikož ale není u vázání na snowboard potřeba nastavovat žádné bezpečnostní vypínací prvky a defakto není možnost vázání na snowboard namontovat tak, aby důsledkem špatné montáže došlo k nějakému zranění, není problém vázání namontovat i v případě, že jste to nikdy nedělali. Montáž vázání na snowboard zvládne každý průměrně zručný člověk. V principu jde jen o zašroubování 8 šroubů na snowboard. 95% lidí jezdí měkké vázání na snowboard, budeme se věnovat montáži pouze tohoto typu. Každé freestyle měkké vázání se montuje pomocí 4 šroubů. Každý snowboard má pro tyto šrouby připravené závity. Závity a šrouby jsou u všech běžně používaných vázání a snowboardů kompatibilní. Výjimkou je snowboard Burton, který je stavěn na 3 šrouby na každém vázání na snowboard. Každý snowboard má více těchto závitů neboli insertů, než je třeba. To je z toho důvodu, aby snowboard poskytoval variabilitu umístění vázání. U freestyle a all-mountain snowboardu lze vázání obvykle nastavit jak zcela doprostřed snowboardu tak, aby byl snowboard s vázáním do obou stran souměrný, tak s těžištěm více vzadu, což je lepší pro jízdu na snowboardu v měkkém sněhu. Dále tím snowboard poskytuje variabilitu v rozteči vázání. Při montáži vázání na snowboard je tedy nejprve nutné zvolit rozteč vázání a jeho polohu.

Šířka postoje na snowboardu

Roztečí vázání na snowboard je myšlena vzdálenost středů upevňovacích disků levého a pravého vázání. Vzdálenost vázání na snowboard by měla být zhruba 30% výšky vaší postavy. Pro freestyle snowboard je lepší větší rozteč (cca o 3cm) než je tato hodnota. Pro freeride snowboard je tato hodnota optimální.

Natočení vázání na snowboardu

Nyní už zbývá jen nastavit úhel vázání a přišroubovat vázání na snowboard. Univerzální nastavení úhlu zadního vázání na snowboard je cca 0 stupňů, tedy kolmo na spojnici špičky a paty snowboardu pro freestyle snowboard. V případě freeride snowboardu můžete vytočit vázání o několik stupňů do směru jízdy (max o cca 10 stupňů). Univerzální nastavení úhlu předního vázání na snowboard je cca 15 stupňů ve směru jízdy. Pro freestyle snowboard je lepší mít úhel menší. Pro freeride snowboard naopak větší. Nyní jste postavili vázání na snowboard tak, jak má být a zbývá ho jen přišroubovat. Do vázání vložte disk tak, aby se otvory na šrouby kryly s inserty snowboardu. Do děr vložte šrouby spolu s podložkami a šrouby přiměřeně dotáhněte. Na správném šroubu by mělo být trocha barvy, aby se neměl tendenci ze snowboardu vyšroubovávat. V případě, že se šrouby začnou sami vyšroubovávat, je dobré na šroub kápnout trochu gumového lepidla nebo barvy.

Ostatní linky

Snowboard odkazy

Snowboard komplety

Snowboard komplety jsou ideální volbou, pokud chcete zakoupit kompletní snowboardové vybavení najednou. Snowboard komplety máte možnost pořídit za velice zvýhodněnou cenu v porovnání s cenou jednotlivých snowboard komponent. Snowboard komplety, které nabízí specializovaní prodejci mají obvykle optimalizovaný poměr kvalita / cena tak, abyste pořídili kvalitní vybavení za rozumnou cenu. Dalšími kritérii pro snowboard komplety jsou pak kvalita, funkčnost a kompatibilita. Snowboard komplety jsou také sestavovány tak, aby byly vyvážené také co do velikosti, kompatibility, designu, ceny a dalších aspektů. Cílem je samozřejmě ta nejlepší funkčnost a použitelnost snowboard kompletu na svahu. V nabídce specializovaných obchodů uvedených níže najdete snowboard komplety od základních modelů snowboardů až po špičkové modely. Všechny snowboard komplety, které jsou nabízeny splňují určitá kriteria kvality. Veškeré nabízené snowboardy musí mít celodřevěné jádro a vázání s kovovými prvky. Takové snowboard komplety jsou dobře funkční a víme, že zákazník bude spokojen. Low-end modely snowboard kompletů u nás nenajdete, protože našim cílem je spokojený zákazník, nikoli nejnižší cena. I takto kvalitní snowboard komplet však můžete zakoupit od 5 000,- Kč. Snowboard komplety můžete zakoupit v následujících snowboard shopech: Snowboard komplety naleznete internetovém shopu www.snowboard-shop.cz. Dalším shopem nabízející snowboard komplety je zde. Těšíme se na Vaši návštěvu a uděláme vše pro Vaši spokojenost při nákupu snowboard kompletu. Snowboard komplety z naší nabídky máme skladem. Nabídku snowboard kompletů denně aktualizujeme dle našich aktálních zásob. Díky vlastnímu skladu, který slouží i pro velkoobchodní odběratele, vám můžeme garantovat, že objednaný snowboard komplet velice rychle doručíme na vaši adresu. Pokud chcete zakoupit snowboard komplet, využijte naši bezkonkurenční nabídku kvalitních snowboard kompletů za skvělé ceny. Pokud jsou snowboard komplety sortimentem, který hodláte zakoupit, pak vy vám mohly pomoci následující weby: Snowboard komplety - tento web se zabývá popisem vybavení na snowboard, snowboard komplety zde můžete také zakoupit. Dalším webem je web Snowboard komplety, který se prodejem nezabýva, ale najdete na něm zajímavé informace ohledně nákupu snowboard kompletu. Následující web popisuje snowboard komplety a jedná se o slovenskou verzi.

Zajímavé snowboard odkazy

BoardWEB.ic.cz | snowboardy | snowboard komplety | snowboard komplety | snowboardy |